چطور در سن 18 تا 25 سالگی ثروت ساز ترین و ماندگار ترین ایده ها را پیدا کنیم.

چطور در جوانی ایده ای ثروت ساز و ماندگار پیدا کنیم؟

   حتماً در اطرافیانت کسانی را داری که زندگیشون با یک ایده ی ثروت ساز از این رو به اون رو شده و دارن کیف دنیا را می برند و  همین طور کسانی  که هر کسب و کاری را شروع می کنند و به هر دری می زنند، موفق نمی شوند. هنوز اجاره نشینند، هنوز به سختی مخارجشون را تأمین می کنند و هنوز صبح تا شب، مثل چی زحمت می کشند ولی  انگار نه انگار.

      من یکی از کسانی هستم که از زمان راهنمایی تا بعد دانشگاه، کسب و کارهای مختلف را انجام دادم و بدجور دهنم آسفالت شد تا تونستم بعد از چند سال به ایده ی ثروت ساز و چیزی که دوست داشتم برسم. برای همین دوست دارم هر چیزی در زمینه ی ایده یابی یاد گرفتم را برای جوان ها  بگویم تا آنها مثل من وقتشان را بیخودی هدر ندهند.

               در این مقاله هر نکته ای که برای پیدا کردن ایده ی ثروت ساز لازم است خواهم گفت.

       مطمئن باش هیچ کسی هیچ کجای دنیا نمیتونه کسب و کار و ایده های ثروت ساز را برای تو لیست کنه و بگوید اینها بهترینند. چون تا حدود زیادی  غیر ممکن هست و من هم چنین قدرتی ندارم ولی قول می دهم تک تک موارد و نکته هایی که لازمه  برای پیدا کردن و انتخاب ایده ی ثروت ساز و ماندگار بدانی را برایت بیان کنم. چیزهایی که هیچ جا به طور کامل گفته نشده است. با این وجود نباید فکر کنی  بعد از خوندن این مقاله همه چیز حله و می تونی کسب و کارت را شروع کنی بلکه باز هم باید چند کار مهم انجام بدهی تا کاملأ مطمئن شوی که هیچ مشکلی سر راه کسب و کارت وجود نخواهد داشت. همه را برایت خواهم گفت.

        پس لطفاً هم  اگر واقعاً تصمیم داری ایده ی پولساز پیدا کنی، رزومه نوشتن را رها کن. دنبال آگهی کار نباش و برای انتخاب ایده ی مورد نظرت تمرکز کن. وقتی مشغول خوندن مقاله ی ایده های ثروت ساز هستی، یعنی ایده های ناب داری و یا مستعد کارآفرینی هستی و شخصیتی نیستی که بتوانی برای دیگران کار کنی و احتمالاً اگر وارد آن مسیر شوی، تا آخر عمر عذاب خواهی کشید.

     چرا بعضی از مردم در انتخاب ایده و کسب و کارشان موفق نمی شوند؟

        * عده ای از مردم به محض اینکه می بینند یکنفر مثلاً پسر عموشون در کسب و کاری موفق شده، می گویند چرا من نتونم؟ و خیلی سریع بدون هیچ برنامه و چهار چوبی، همون کسب و کار را شروع می کنند و  متأسفانه خیلی زود به همان سرعتی که شروع کرده اند شکست می خورند.

        * بعضی هم مرتب، ایده های مختلف به ذهنشون می رسه، اصلاً خدای ایده هستند. این افراد خیلی ایده دارند ولی قدرت انتخاب و شروع هیچ کدوم از آنها را ندارند.

        * بعضی ها هم ایده پیدا می کنند و آن را از هر لحاظ بررسی می کنند و شروع می کنند اما وسط راه به دلیل سختی هایی که یهویی پیش میاد، جا میزنند. در واقع این افراد وقتی به شیب هایی می رسند که به کمی زور بیشتر نیاز دارد، تحملشون تموم میشه و قید همه چیز را می زنند. اونها فکر می کنند باید کل مسیر را به راحتی پشت سر بگذارند و تحمل هیچ مانعی را ندارند. لازمه این را بگم که خیلی از انسانها کم کم دارند می پذیرند که سختی های زندگی یک جزء طبیعی از زندگی هست و با تلاش، زندکی خوبی برای خودشون ساخته اند.

چطور در جوانی ایده ای ثروت ساز و ماندگار پیدا کنیم؟

      اما کسانی هم هستند که هنوز این را باور ندارند، هنوز احساس می کنند سختیها فقط برای آنهاست  و نباید این طور باشد، تا آخر عمر  به خودشون، دنیا، بخت و اقبالشون تف و لعنت می فرستند.

       * گروه بعدی کسانی هستند که ایده دارند ولی  چون تمام دغدغه شان این است که بدون سرمایه نمی توانند کاری را شروع کنند، کاری از پیش نمی برند.

       *لطفاً اگر تو هم جزء این دسته افراد هستی، زندگی آقای احد عظیم زاده و امثال اون را مطالعه کن و ببین آقای عظیم زاده  چطور با مقداری پول قرض به جایگاهی رسیده که بزرگترین کارآفرینی ها و کارهای خیر انجام می دهد.

                                  آنچه مهم است هنر اجرای ایده است، نه سرمایه و پول

       خیلی از ایده ها و کسب و کارها مثل کسب و کارهای آنلاین و آموزشی اصلاً نیازی به سرمایه ندارند. فقط هنر شروع و اجرا لازم دارند. خیلی از کسب و کارهایی هم که نیاز به سرمایه دارند را باید با کمترین سرمایه شروع کرد. چرا که ریسک های بزرگ اصلا عاقلانه نیستند.

                        از کم شروع کنید و وقتی نتیجه گرفتید، درجه ی ریسکتان را بالا ببرید.

       مثلا اگر قرار است یک ساندویچ سالم منحصر به فرد تولید کنید. لازم نیست همان اول جایی را اجاره کنید و هزینه های بیهوده پرداخت کنید، بلکه اول فقط چند ساندویچ تولید کنید و آن را به آشنایان پیشنهاد دهید و اگر موفق به فروششان شدید، تعداد بیشتری از آن درست کنید و بفروشید و وقتی فروشتان بهتر شد کمی پس انداز کنید و برای اجاره کردن مکان اقدام کنید.

         * و اما دسته ی بعدی کسانی هستند که دلشان می خواهد ایده های ثروت ساز پیدا کنند و کار ی از پیش ببرند اما هیچ گونه اطلاعاتی ندارند و  نمی دانند از کجا شروع کنند و امیدواریم به زودی متوجه شوند هر کاری راهی دارد و باید برای پیدا کردن راه اقدام و تلاش کرد.

        *یک عده هم فکرهای زیادی دارند ولی از شروع کردن می ترسند و یا به قدری برای شروع امروز و فردا می کنند که ایده شان از رده خارج می شود ( اگر جزء این دسته افراد هستید، مقاله ی تنبلی را مطالعه کنید)

         * بعضی از مردم هم در گذشته ایده ی خوبی نداشته و شکست خورده اند و دو دستی به گذشته چسبیده اند. دیگر نه بخودشان نه به هیچ بنی بشری اعتماد دارند. البته تا حدودی  حق دارند اما یکی نیست بگوید ای بابا بیخیال. گذشته را جمع کن و بریز جایی که چشمت بهش نیفتد و  برو سراغ آینده ای که خدا تو را بخاطرش زنده نگه داشته است و خلاصه هزار و یک دلیل برای موفق نشدن کسانی که دوست دارند کسب و کار توپ و ثروت ساز داشته باشند و ندارند.

        چرا این اتفاق ها می افته؟ چرا خیلی ها با اینکه صبح تا شب از این طرف به آن طرف می دوند و دهنشون سرویس میشه، ثروتمند نمی شوند؟ خب بعضی دلیل ها را گفتیم ولی بهتره بدونیم همه ی آن دلیل ها یک طرف اما  مهمترین دلیل همه ی شکست ها و نرسیدن ها به خواسته های مالی این است که بعضی افراد  هدف و استراتژی مشخصی ندارند و اصلاً نمی دونند چه چیزی می خواهند و چه کاری باید انجام بدهند.

ایده سازی

            خیلی مهمه که انسان هدف داشته باشه و بدونه چی از زندگی می خواهد چون تا وقتی نداند که قرار است به کجا برسد، هم دنیا نمی تواند برایش کار ی انجام بدهد و هم خودش نمی داند باید چه کند. پس اولین کاری که لازم است کاملاً جدی بگیری و انجام بدهی این است که یک گوشه ای از زندگیت بنویسی که اصلاً می خواهی به کجا برسی و یکسال دیگر، سه سال دیگر، پنج و ده سال دیگر از زندگی چه چیزی می خواهی؟ یادت باشد این یکی از اقدام هایی است که باید انجام بدهی و پشت گوش نیندازی و نکته ی مهم تر این که برای رسیدن به  هدفهایت با تمام وجودت دست به عمل بزنی.

 خب برویم سراغ موضوع مقاله، بهتره اصولی با همدیگه از تعریف ایده شروع کنیم تا برسیم به ایده های پولساز ایران و ویژگی ایده های پولساز و روش انتخاب بهترین آنها.

جرقه، ایده نیست

        بعضی افراد به محض اینکه نکته ای به ذهنشون می رسه، فکر می کنند دیگه تمومه و این یک ایده ی ناب تمام عیار هست که به اونها الهام شده و همه ی ملزومات آماده است و وقتشه که ایده شون را اجرا کنند. منتظرند یک  سرمایه گذار با پول قلبمه از راه برسد و بگوید بفرما، این پول، این تو و ایده ات. شاهکارت را نشان بده. خب صد در صد  هیچکس پیدا نمی شود که پولش را صرف یک ایده ی جدید و بی حساب کتاب کند. به زور هم نمی شود برای اجرا کردن  ایده ها از کسی پول گرفت.

وقتی می توانی بگویی یک ایده دارم که آن را  تا مرحله ی قبل از سرمایه گذاری و تجاری سازی  از هر لحاظ بررسی کرده باشی.

        اگر این طور نیست و فقط در حد یک جرقه و فکر گذراست و هیچ قدمی برایش برداشته نداشته ای، باید بگویی یک فکر در ذهنم جرقه زده است. اگر متمرکز شوم و وقت بگذارم، احتمالا بتونم آن را به یک ایده ی قابل دفاع تبدیل کنم.

        خب دوستان مسأله ی اول حل شد و متوجه شدیم  که همان طور که هر گردی گردو نیست. هر فکر و جرقه ای هم ایده نیست.

       موضوع بعدی موضوع دلخواه توست. چیزی که فقط به عشق اون داری مقاله را میخونی. بلللللههه. حوزه های پولساز در ایران.

       شاید باور نکنی ولی در ایران کسب و کارهایی وجود داره که می تونه در عرض  یک یا دو ماه تو را میلیاردر کنه. نهههههههه! اصلاً . هیچ وقت همچین چیزی را باور نکن. یک ماه و دو ماهه میلیاردر شدن فقط یک توهم است. فقط  کسی که  یک سرمایه گذاری کلان انجام میده می تونه در دو ماه به درآمد میلیاردی برسه. در غیر این صورت امکان نداره این اتفاق بیفته. خب ضد حال بدی زدم ولی در عوض خبر خیلی خوب اینکه برعکس افکار خیلی از جوانها و خودم در گذشته که فکر می کردم ایران جایی برای رشد و پولدار شدن نیست. در ایران حوزه هایی وجود داره که میتونه در عرض  دو سه سال، در آمد میلیاردی برای تو داشته باشه. همون طور که خیلی از افراد مثل آقای ژان بقوسیان مؤسس سایت مدیر سبز یا محمد رضا شعبانعلی مدیر سایت متمم با ایده های خاص توانستند به این در آمد و موفقیت ها برسند یا کسانی که خوراکی های مختلف مثل بستنی با طعم خاص را با کمترین سرمایه گذاری تبدیل به برند جهانی کردند و به درآمدهای فوق العاده ای رسیدند.

      چیزی که می خواهم در این قسمت مقاله به تو بگویم این است که  99 درصد جوانها از این حوزه های ثروت ساز، بی خبرند یا اصلاً این حرفها را باور ندارند و یا به دلیل شرایط سخت اقتصادی وقتی برای فکر کردن به ایده های ثروت ساز ندارند. خیلی ها هم اهل تلاش هستند و خیلی هم زحمت می کشند ولی هیچ چهارچوب مشخصی ندارند که طبق آن پیش بروند.

        این فرصت خیلی خوبیه برای تویی که اینها را متوجه شدی و میتونی از خیلی ها سبقت بگیری و طبق یک استراتژی اصولی پیش بری و وقتی موفق شدی، دست چند نفر دیگه را هم بگیری.

حوزه های کسب و کار  پولساز سنتی و آنلاین در ایران

1-حوزه های مربوط به کسب و کار و سرمایه گذاری

صفوی

2-حوزه های مربوط به زیبایی جسمی و ظاهری

جوانی

3-حوزه های مربوط به حل مشکلات روانی و عاطفی

         ذره ای شک نکن که این سه حوزه، پولسازترین حوزه های کسب و کار  فعلی در ایران هستند و امتحانشون را با بهترین نتیجه پس داده اند.                

       اگر فکری که در ذهنت داشته ای، جزء حوزه های بالاست. تبریک می گویم. قدم اول را خفن برداشته ای . اما بهتر است برای شروع کسب و کارت، حتما ادامه ی مقاله را مطالعه کنی.

        اگر فکری که به ذهنت رسیده، جزء این حوزه ها نیست. نگران نباش، چون به جز این سه حوزه، حوزه های پولساز دیگری هم در ایران هست و ممکن است فکر تو جزء آن حوزه ها باشد، کاری که لازم است انجام بدهی این هست که مقاله را تا آخر مطالعه کنی تا مسیرت را پیدا کنی.

       اگر نه فکری داری و نه میدونی از کجا و چطور شروع کنی، بهتر هست وقت بگذاری و در قدم اول یکی از حوزه های بالا که فکر میکنی به آن علاقه داری را انتخاب کنی.

        خب حالا تو پولسازترین ایده ها را میشناسی. بهتره یک توضیح کوچک درمورد این سه حوزه بگویم. فرض می کنیم تو به حوزه ی زیبایی علاقه ی بیشتری داری و آن را انتخاب می کنی. خیلی هم عالیه! اما باید مشخص کنی زیبایی چی؟ صورت؟ پوست دست؟ اندام؟ چشم؟ چی؟؟؟پس یادت باشه تو هر حوزه ای که رفتی  باید یکی از این زیر مجموع های آن حوزه را انتخاب کنی. نه اینکه ی موضوع کلی انتخاب کنی. مثلا نرمشی که از پیر شدن صورت خانم های 50ساله تا 60ساله جلوگیری میکنه.

حوزه های پولساز را بر اساس چه معیاری انتخاب کنم؟

     موضوعی که برای انتخاب ایده خیلی خیلی مهمه اینکه ممکن است که تو یک عالمه ایده مرتبط با حوزه های پولسازی که گفتیم در ذهنت داشته باشی یا اینکه از الان یک عالمه ایده به ذهنت برسه و این خیلی هم خوبه اما کاری که باید انجام دهی این هست که ایده ها و حوزه ها را بر اساس این سه نکته ی معیار مهم انتخاب کنی.

  • نیا‌های مردم
  • تخصصی کهمیتونی بدست بیاوری
  • تخصصی که الان داری

 

  خب این چی؟ یعنی اینکه اگر مثلاً قرار است در حوزه ی قد بلندی کار کنی باید قبل از انتخابت به این سه موضوع دقت کنی.

  1. آیا مردم به حوزه  قد بلندی فکر می کنند و به آن نیاز دارند؟
  2. آیا در حوزه ی قد بلندی تخصص داری؟

3-اگر در این حوزه تخصص و مهارت نداری، آیا می توانی در آینده، تخصص و مهارت لازم را پیدا کنی؟

       پس قبل از هر انتخابی  به این سه نکته توجه کن. به فکر محصولات و ایده هایی باش که مردم به شدت به آن نیاز دارند. برای این کار به رختخواب مردم برو و ببین شبها به چه مشکلاتی فکر می کنند که نمی توانند بخوابند.

چیزی که به محض ورود به بازار، مردم برای خرید آن هجوم بیاورند. مثل یک داروی قطعی درمان میگرن کودکان

ایده سازی من

     اصلاً به این فکر نکن که اگر تخصصی در آن حوزه ای نداری، این یعنی تمام و شما دیگه باید قید کسب و کار را بزنی. نه هرگز این طور نیست و مطمئن باش تمام متخصص ها و بسیاری از ثروتمندها هستند از صفر شروع کردند. فقط لازمه که عجول نباشی و نگی که نه من فقط دنبال کاری هستم که خیلی زود ثروتمندم بشم، چون من و خیلی ها دقیقاً همین افکار را داشتیم و چقدر اذیت شدیم و زمان از دست دادیم. تا زمانی که قبول کردیم باید کمی وقت گذاشت و حوصله به خرج داد.

      برای به دست آوردن تخصص، نیازی به دانشگاه رفتن نیست بخصوص اگر فقط هدف مدرک گرفتن باشد و لازم نیست هزینه های زیادی صرف افزایش مهارتت کنی بلکه کافیه 50 تا 100 کتاب معتبر در مورد حوزه ای که انتخاب کردی، مطالعه کنی. فکر می کنی در دانشگاه برای گرفتن مدرک دکترا چند کتاب خوانده می شود؟ آیا ما همه ی کتابهای دانشگاهی را هضم کردیم؟ خیلی خوب میدونیم که بعضی از دانشجوها بعد از فارغ التحصیلی هیچ دانشی در رشته ی خودشون ندارند. مطمئن باش اگر 50 تا 100 کتاب خوب در زمینه ی کسب  و کاری که داری مطالعه کنی به استاد آن حوزه تبدیل می شوی. به ویژه اینکه هنوز هم در ایران کمتر کسی دنبال کتاب و کتاب خوانی آن هم از نوع کتابهای خارجی خوب است. پس تو می توانی به راحتی جزء بهترین ها باشی، اگر بخواهی و کمی صبور باشی و هزار آرزو داشته باشی.

       امیدوارم تا اینجا متوجه مطالب شده باشی و حالا میرویم سراغ اینکه چطور مطمئن بشی ایده ای که انتخاب کردی مورد نیاز مردم هست و تو می تونی در آن حوزه موفق شوی یا نه؟ بهتره خوب دقت کنی و ببینی که آیا ایده ی کسب و کار مد نظرت این ویژگیها را داره یا نه؟

1-خاص باشد.

       یکی از چیزهایی که در مدارس یاد گرفتیم این بود که همیشه ساکت و منظم باشیم. کارهای خطرناک انجام ندهیم. درس بخوانیم و خلاف حرف معلم حرفی نزنیم. در جامعه هم که خواهیم نشویم رسوا باید همرنگ جماعت شویم. اما در تجربه ی آموزگاریم در کلاس های درسی بارها تجربه کردم که اکثر دانش آموزان ساکت و منظم یا به جایی نرسیده اند و یا  اگر هم مثلاً پزشک و متخصص شدند، برای صدها بیمار یک نسخه ی یکسان می نوشتند اما نمی توانستند یک  بیماری جدید را تشخیص دهند یا درمان کنند یا  اینکه مثلاً داروی جدیدی بسازند.

        نکته ای که می خواهم بگویم این است که بهتر است ساکت بودن و همرنگ جماعت بودن را کنار بگذاری و اگر می خواهی کسب و کار پولساز داشته باشی و به آروزهایت برسی باید خاص فکر کنی و از بیان فکرهایت نترسی چون دنیای امروز این را  از تو می خواهد. در گذشته، مردم محصولات معمولی و مطمئن تولید می کردند و با  تبلیغات بزرگ، مشتری ها را به سمت خود می کشیدند و تا حدود زیادی هم موفق بوده اند اما امروزه فقط محصولات خاص  به فروش می رسند. نه تبلیغات بزرگ. حتی اگر هزاران انتقاد شنیدی ایده ی خاصت را رها نکن اصلاً برای خاص بودن باید انتقاد شوی.

       یکی از کسب و کارهای خاصی که در زندگیم دیدم. مغازه ای بود در خیابان شیخ صدوق اصفهان، پر از گل های رنگی و پرنده های خوش صدا و آبشارهای  سنگی کوچک و پرنده های خوش آواز. هنوز هر کسی از کنار این مغازه رد می شود، حتما چند دقیقه برای تماشا وقت میگذاره. به نظرت مغازه ای که می گویم گل فروشیه  یا پرنده فروشی؟ هیچکدوم. اونجا اتوسرویسی شیک و خاصی هست که کارگران در آن با چهره های شاد، فرم های تمیز، با کیفیت ترین سرویس دهی را به مردم ارائه می دهند و خب مشتریانی که برای سرویس ماشین های گرون قیمتشون، وقت رزرو می کنند و پولهای گنده  را به کارت صاحب این هنر خاص  واریز می کنند. این اتوسرویس را  با اتوسرویسهای  پر از روغن های کثیف و کارگران با لباس های پر از روغن و چهره های خسته  مقایسه کن. ببین خاص بودن یعنی اینطور.

2-مخاطب خاص داشته باشد.

       سعی کن به جای بازار بزرگ یک طاقچه ی کوچک را هدف قرار بدهی. محصول و خدماتی را تولید کنی که  مخصوص یک رده ی سنی و یک دسته از مردم  باشد نه کل افراد یا قشر بزرگی از مردم. مثلا اگر می خواهی در زمینه ی افزایش قد کار کنی، تمام سنین را تحت پوشش نیاور بلکه مثلا سن 18 تا 20  را انتخاب کن یا مثلا  اگر می خواهی چیزی را آموزش دهی، آموزش ویژه ی یک دسته از مردم باشد. مثلاً ویژه ی کارمندان بانک یا مثلاً اگر قرار است خوراکی تولید کنی، برای یک عده یا یک رده ی سنی تولید کن.

                                                         همه چیز برای همه نباشید

3- مثل فرشته ی نجات، مشکلات مردم را حل کند. دردها را درمان کند.

      بهترین ایده ها، آنهایی هستند که می تونند مشکلات مردم را حل کنند. پس برای پیدا کردن ایده هایی که شانس موفقیت بیشتری برای ثروت ساز شدن دارند به ذهن دختران، پسران، زنان و مردان، پدر و مادرهایی که فرزند دارند، نفوذ کن و ببین آنها از چه چیزهایی رنج می برند.

                                                                  تسهیل گر باشد

         مردم عاشق این هستند که یک نفر پیدا شود و  کارها، مسائل و مشکلاتشان را به روشی آسان برایشان حل کند و اخیراً در ایران روشی به اسم تسهیل گری در آموزش، در زندگی زناشویی و کسب و کار  به وجود آمده که بازار خوبی دارد و خواهد داشت.

      اگر فکر می کنی ایده های بسیاری برای حل مشکلات مردم وجود دارد و دیگر جایی برای  راه حل و محصول تو نیست. سعی کن تو آنقدر حرفه ای و کاربردی شوی که مردم محصول و روش تو را انتخاب کنند.

4- مردم را به آرزویشان برساند.

      تصور کن محصول و خدماتی تولید کنی که مردم را به آرزویشان برسانی. چه اتفاقی می افتد؟ مثلأ بتوانی با یک رژیم آسان، بیماری دیابت را برای همیشه درمان کنی.

5-مردم را از جایی که هستند به جایی که می خواهند باشند، برساند.

      ببین مخاطبت دوست داره به کجا برسه؟

 

6- مردم در آینده منتظرش باشند.

       اگر ایده ات، شانس جلب توجه کردن مردم در آینده را نداشته باشه و مردم در آینده با دیدنش شگفت زده نشوند حتما آن را تغییر بده. به کسب و کارهای مدرن مثل اسنپ دقت کن.آیا مردم منتظرش نبودند؟ یا نان داغ از هر نوعی که دوست دارند را در کمترین فرصت درب خانه شان تحویل بگیرند؟

ایده سازی من

برای پیدا کردن این ایده ها گاهی به آینده سفر کن و ببین مردم آینده چه چیزهایی نیاز دارند. چه اتفاقاتی قرار است بیفتد که تو می توانی آن را حل کنی.

7- مثل ویروس پخش شود.

        محصولی را انتخاب کن که خیلی برجسته باشد. تا به محض اینکه یک نفر آن را خرید به نفر بعدی توصیه کند و نفر بعدی به بعدی و  همین طور مثل ویروس پخش شود.

8- تا حدودی به آن حوزه علاقه داشته باشید و با تیپ شخصیت شما متناسب باشد.

         خیلی از افراد مثل من که یکبار بدون توجه به علاقه ام وارد حوزه تدریس در آموزش و پرورش شدم، در انتخاب کسب و کارشون، هیچ توجهی به علاقه و اینکه آیا آن شغل با شخصیت آنها جور در می آید ندارند. در صورتی که این مسأله به شدت در موفقیتت تأثیر داره. قهوه ی شرکت استارباک واقعا خوشمزه است و دلیلش هم این است که مدیریت این شرکت با نام«هاوارد شولتز» عاشق قهوه است و تفکر وسواسی نسبت به قهوه دارد. او بخاطر علاقه اش به قهوه، ماهها در ایتالیا جستجو کرد و بهترین قهوه ها را شناسایی کرد و قهوه ی خاصی تولید کرد که واقعا بی نظیر بود. دقت کنید او محصولی را خلق کرد که خودش عاشقش بود، بسیار خاص بود و از همه مهمتر اینکه  نود و نه درصد مردم دنبال آن محصول بودند. اما اگر کسی فکر کند چون خودش حس خوبی به ایده اش دارد موفق می شود و نسبت به نیاز مردم بی توجه باشد. قطعا اولین و آخرین مشتری محصولش، خودش خواهد بود. پیشنهاد می کنم «مقاله ی شغل و شخصیت هیچ ربطی به هم ندارد» را مطالعه کنید.

9-ساده  باشد.

        دنبال محصولات پر دنگ و فنگ نباش. دیگر کسی حوصله ی  درک و فهمیدن محصولات را ندارد. ایده ات هر چه ساده تر باشد بهتر است.

                          مردم دنبال بهترین های ساده هستند.

ایده ی ( پتوهای (S n u g g I e بسیار ساده و ابتدایی است اما «اسکات بولین» با اختراع این پتو توانست در همان سال اول بیش از ۲۰ میلیون دست از آن را به فروش رسانده و درآمد زیادی را روانه حساب های بانکی خود نماید.

ایده سازی من

10-ارزان نباشد.

        مردم محصولات ارزان را بنجل حساب می کنند و آنها را نمی خرند. می گویند اگر خوب بود که ارزون نبود. اگر محصول و ایده ی خوبی داری هرگز با قیمت کم اون را نفروش.

نگاهی به محصولات و قیمت گذاری

* قیمت زیاد. فروش کم

محصولاتی که قیمت بالا و فروش کم دارند ولی رضایت بخش هستند. چون با فروش تعداد کمی از محصولات در آمد خیلی خوبی خواهد داشت. مثل تبلیغ نویسی

*قیمت زیاد. فروش زیاد

 محصولاتی که قیمتهای بالا و  فروش بالا دارند. مثل کلوپ کسب و کار ویدکار

*قیمت کم. مشتری زیاد

این نوع محصولات ارزان هستند و مشتری زیادی دارند اما چون ارزان هستند، باید فروش زیادی داشته باشند تا ثروت ساز شوند. مثل  غذاهای خانگی ارزان

*قیمت کم.فروش کم

محصولاتی که ارزان هستند و چون کسی به آنها احتیاج ندارد، فروشی هم ندارند.

مثل آموزش روش واکس زدن یا آموزش تایپ سریع

قطعا محصولی ک قرار است انتخاب کنی نباید از نوع محصول چهارم باشد.

11-مطابق باورهای مردم باشد.

        محصولی باشد که مردم آن را بپذیرند. مخالف باورها و اعتقادهای مردم نباشد. مثلاً  آموزش پرورش عقرب به کودکان هیچ وقت برای مردم موضوع جالبی نیست.

12-احساسی باشد.

        یکی از نکته هایی که باید برای پیدا کردن ایده ی پولساز خیلی  به آن توجه کنی این است که ایده ات با احساس مردم سر و کار داشته باشد. مثلاً آموزش روش خانه خریدن به کسانی که از اجاره نشینی خسته شده اند و پس انداز زیادی ندارند  یا اینکه چطور می توان بعد از طلاق سخت، زندگی خوبی داشت.

13-مشتری برای آن محصول پول بدهد.

      تصور کن تو کسی باشی که بیماری ام اس را برای همیشه درمان می کنی.

آیا  از بین بیماران ام اس، کسی پیدا می شود که سراغت نیاید و برای درمان ام اس پول ندهد؟

14-باعث آرامش مردم شود.

همه می دونیم بهترین نعمت جهان، داشتن آرامش هست. باید سعی کنی ایده و محصولی انتخاب کنی که باعث آرامش مردم شود.

مثلاً راهکاری برای زنهایی که همسرشان از خانه فراری هستند یا مردانی که علاقه ی رفیق باز هستند.

15-اگر ایده ات  کپی محصول دیگران است آن را به بهترین شکل کپی کنی.

      اگر محصولت کپی محصول دیگران است، نقص هایش را رفع کن و آن را به بهترین شکل ارائه بده. مثلاً اگر قرار است، ماساژ درمانی کار کنی دقت کن بقیه ی کسانی که در این حوزه هستند چه اشکالاتی دارند و یا مردم به چه ماساژهای درمانی نیاز شدید دارند.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

دوست عزیز آنچه لازم بود در مورد پیدا کردن ایده های ثروت ساز بگویم، گفتم. یادت باشه کسب و کارهای موفق را رصد کنی، کتابهای مربوط به ایده را مطالعه کنی، با افراد موفق نشست و برخواست کنی و وقتی ایده خاص ثروت سازت را پیدا کردی. پخته اش کنی و مطمئن شوی که همان چیزی است که باید باشد و بعد از آن، مهمترین نکته این است که  پای رسیدن به آن بایستی. بسیاری از افراد با وجود داشتن ایده های فوق العاده در گذر از شیب ها، توقف می کنند و به سمت کار دیگری می روند. شاخه به شاخه می شوند. دقیقا کاری که من در گذشته انجام دادم و چقدر اشتباه کردم. خوشبختترین افراد در حوزه کسب و کار و هر حوزه، کسانی هستند  که با اراده، شیب های مسیر را رد می کنند تا به مقصد برسند.

نکته ی دیگه که لازمه تکرار کنم. اینکه هیچوقت فکر نکن ایده ها تمام شده اند و دیگر ایده ای برای تو نمانده، این طور نیست. ایده ها تازه شروع شده اند و تا قرن ها ادامه دارند. هنوز ایده های زیادی هست که باید پیداشون شوند. پس با اطلاعاتی که از قبل داشتی و یا در این مقاله یاد گرفتی، آن ایده ها را پیدا کن و به سمت آرزوهات برو، به سمت چیزهایی که حسرت داشتنشون را داشتی. به سمت تموم شدن خجالت هایی که از شدت نداری، پیش بقیه کشیدی. به سمت زندگی خوشبخت، ثروت و آرامش، عشق ، سفر، لذت، کار آفرینی، افتخار، خیرخواهی و هزاران چیزی که رؤیایی که برای خودت و دیگران داری.

تمرینی  که انتظار داریم بعد از خواندن مقاله انجام دهی

یک کاغذ و خودکار بردار و 10 تا 20 ایده ای که قبلاً در ذهنت داشته ای یا با خواندن این مقاله به ذهنت رسیده و یا در چند روز آینده به ذهنت میرسه، بنویس و ببین کدوم یک از آنها، به 15 معیاری گفته شده در مقاله نزدیک تر هستند.

 اگر  ایده و فکری که  نوشته ای، 70 درصد معیارهای گفته شده را داشته باشد، احتمال پولسازی آن ایده زیاد است و می توانی شروع کنی اما لازم است برای اطمینان بیشتر با افراد کارآزموده نیز کمی مشورت کنی.

     امیدوارم از مطالعه ی مقاله لذت برده باشی و از نکته های آن برای انتخاب ایده ی مورد نظرت استفاده کنی و تمرینی را که برایت در نظر گرفتم را تا سه روز آینده، بدون تأخیر انجام دهی.

     بعد از انجام تمرین، اگر قصد داری ایده ی مورد نظر را به عنوان ایده ای برای شروع کسب و کارت انتخاب کنی و  آن را از  لحاظ ثروت سازی و ماندگاری دقیق تر بررسی کنی، می توانی با ارسال ایمیل به آدرس vidkarclub@gmail.com  با مشاوران آکادمی ویدکار که سالهاست مشغول آموزش کسب و کار  به جوانان ایران هستند، تبادل نظر کنی و با اطمینان بیشتر و ریسک کمتر  به شروع آن کسب و کار بپردازی.

پاسخ ایمیل ها و درخواست مشاوره تلفنی بعد از 24 ساعت به ایمیل شما ارسال می شود.

دو کتاب مفید

ایده عالی مستدام   از    برادران هیث

گاو بنفش         از         ست گودین

زهرا راجی مربی کسب وکار
نویسنده: زهرا راجی

                                                                          

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 − 1 =