چگونه بدون سرمایه صاحب کسب و کار دائمی با درآمد پایدار شدم؟

چگونه بدون سرمایه، صاحب کسب و کار دائمی با درآمد پایدار شدم؟ (قسمت اول)

اصلاً قصد ندارم در این مقاله مطالبی بنویسم که همه جا در مورد کسب و کارهای بدون سرمایه خوانده اید و بعد شما را به حال خودتان رها کنم. بلکه می خواهم در مقاله های مختلف، روشهای مختلف کسب و کار بدون سرمایه را به صورت اصولی برایتان بگویم تا مثل من مجبور نباشید زمان زیادی را صرف به دست آوردن آن تجربه ها کنید و به موقع  کسب و کار پولسازتان را راه بیندازید و زندگیتان را تغییر دهید.

 کسانی که این مقاله را می خوانند دو دسته اند.

1-افرادی که سرمایه ندارند و قبول ندارند که می توانند بدون سرمایه، صاحب کسب و کار شوند. ضمناً خیلی هم عجله دارند و دوست دارند نهایتاً بعد از دو سه ماه صاحب کسب و کار ثروت ساز شوند. دقیقاً مثل من در گذشته.

کسب وکار دائمی بدون سرمایه

البته شخصاً مخالف داشتن اهداف بزرگ و تفکر بلند پروازانه نیستم اما در مورد عجله داشتن، چون بارها برای رسیدن به چیزهایی که می خواستم، عجله کردم، سرم به سنگ خورد و بیشتر عقب ماندم، کاملاً مطمئنم که باید با حوصله و از مقیاس کم شروع کنم.

2- افرادی که سرمایه ندارند ولی باور دارند که بدون سرمایه، می توانند کسب و کار ثروت ساز داشته باشند. فقط مسیر را بلد نیستند.

فرقی ندارد جزء کدام گروه هستید، مهم این است که قرار است باور کنیم بدون سرمایه هم می شود کسب و کار  پولساز داشت و برای یادگیری یکی از مسیرهای کسب و کار بدون سرمایه نیم ساعت مفید با هم باشیم.

چگونه بدون سرمایه صاحب کسب و کار دائمی با درآمد پایدار شدم؟ (قسمت اول)

        خیلی خب! حتماً زندگی سختی دارید و دلتان می خواهد کسب و کار ثروت ساز داشته باشید و با درآمد خوبی که به دست می آورید، یک حال اساسی به خودتان بدهید. سختی ها تمام شوند. دیگر پیش بقیه شرمنده نباشید. شبها از فکر بی پولی و نداشتن سرمایه بی خوابی نکشید و هر چیزی که سالهاست آرزویش را داشته اید مثل زندگی خوب، خانه، ماشینی که از بچگی دوست داشته اید و سفرهای بدون دغدغه ی فردا و فرداها که هر دفعه یکجایی بروید، خوش بگذرانید. روحتان را تازه کنید و برگردید و دوباره مشغول کار شوید، به دیگران کمک کنید و با عزیزترین هایتان در ثروت و آرامش زندگی کنید و صدها رؤیای لذت بخش دیگر که قطعاً نه با قانون جذب و منتظر معجزه بودن، بلکه با روش های صحیح می توانید به آنها برسید.

80% کسب و کارهای جدید، بدون نیاز به سرمایه شروع می شوند

         در اولین فرصت یا همین الان، زندگی یک یا دو نفر از سرمایه داران دنیا مثل  بهروز فروتن، احد عظیم زاده، جولی آیگنر کلارک، بیل گیتس، لری پیج و دیگر ثروتمندهایی که بدون سرمایه کسب و کارشان را شروع کردند و حالا به اوج رسیده اند را مطالعه کنید تا کم کم فکرتان عوض شود و این حقیقت محض که بدون داشتن سرمایه هم می توان ثروتمند شد را باور کنید.

  اگر بخواهید بدون سرمایه کسب و کاری راه اندازی کنید و کارآفرین شوید، نه به پول احتیاج دارید، نه به پارتی و نه به ایده ای خارق العاده! تنها چیزی که احتیاج دارید، طرز فکر صحیح است. فکرتان را از ریشه عوض کنید و ایمان بیاورید که می توانید بدون پول، کسب و کار راه بیندازید.

      من 9 سال از عمرم یعنی از دوران دبیرستان تا چهار سال قبل، حدود 15 کسب و کار مختلف را تجربه کردم. از کارهای خانگی مثل دارو سازی تا آموزش مکانیک خودرو و تولید صنایع دستی و شرکت در مزایده های دانشگاه تا مربی مهد و آموزگاری در مدارس و مربی صخره نوردی در باشگاهها و… اما همیشه به خاطر نداشتن سرمایه و تمرکز نکردن بر یک کسب و کار، تا نیمه های مسیر پیش می رفتم و بعد می رفتم سراغ کار دیگر.

         بعد از 9 سال که هنوز اندر خم یک کوچه بودم به صورت اتفاقی با دبیر اقتصاد دوران دبیرستانم آقای اسدی رو به رو شدم. بعد از کمی گپ زدن، متوجه شدم بحران مالی سختی را پشت سر گذاشته اند اما دوباره شروع کرده و تا حدود زیادی موفق شده بودند. خیلی خلاصه بگویم بعد از یک هفته صحبت و مشورت نهایتاً تصمیم گرفتم با ایشان که مهارت های زیادی در زمینه کسب و کار سنتی و آنلاین داشتند، وارد  یک کسب و کار آنلاین حساب شده شوم و بدون سرمایه شروع کنم.

         حدود 4 ماه کسب و کارهای آنلاین مختلف را بررسی کردیم.  راستش من علاوه بر سرمایه، مهارتی هم که بتوانم روی آن حساب باز کنم نداشتم. به هر کسب و کار  یک گاز زده بودم و هیچ کدام را به صورت اصولی بلد نبودم یا اگر بلد بودم علاقه ای به آن کسب و کار نداشتم و نداشتن علاقه می توانست دوباره باعث شکستم شود.

     بهرحال بعد از 4 ماه با همدیگر وارد حوزه ی مشاوره آنلاین کسب و کار را انتخاب کردیم شدیم. حوزه ای که هم می توانست به رشد خودمان کمک کند و هم زندگی بسیاری از جوانان را از لحاظ کسب و کار تغییر دهد.

      از صفر شروع کردیم. یک برنامه ی کلی ده ساله، پنج سال، سه ساله و یکساله برای خودمان نوشتیم و بعد از آن هر هفته برنامه ای می نوشتیم و  شروع می کردیم و طبق آن پیش می رفتیم. اگر چه بعضی اوقات مسائلی پیش می آمد که باعث می شد خیلی عقب بیفتیم بهر حال هر کدام مؤظف شده بودیم در کنار کارهایی که برای تأمین مخارج انجام می دادیم، روزی 5 ساعت برای حرفه ای شدن در این حوزه وقت بگذاریم. به همدیگر قول داده بودیم پای کار بایستیم.

          پولی برای اجاره کردن مکان نداشتیم. بنابراین لپتاپی که به صورت قسطی خریده بودیم و خودکار و دفترمان را بر می داشتیم و در پارک مشغول به کار می شدیم. برنامه ریزی می کردیم  و بعد کارها را تقسیم می کردیم و پیش می رفتیم. خیلی وقت ها مسائلی پیش می آمد که مجبور بودیم کار را برای چند روز تعطیل کنیم و خب زمستان ها خیلی اذیت می شدیم. بعد از یکسال بعد از چند روز پرس و جو در محله ای یک دفتر معمولی و ارزان پیدا کردیم. یادم هست وقتی آن دفتر را اجاره کردیم، قدرت خرید صندلی نداشتیم و از چهار پایه پلاستیکی استفاده می کردیم. حدود 1 سال تقریباً از خورد و خوراک و تفریح زدیم تا بتوانیم در کلاس ها و سمینارهای آنلاین و حضوری کسب و کار ایرانی و خارجی، شرکت کنیم. در کلاس ها و سمینارها از بعضی نکته ها استفاده می کردیم ولی چون نمی توانستیم نیروی کمکی بگیریم و حقوق پرداخت کنیم.

100 درصد کارها را خودمان انجام می دادیم.

       گاهی اینقدر خسته و کلافه می شدیم که قید همه چیز را می زدیم اما دوباره به خاطر زمانی که گذاشته بودیم و آرزوهایی که داشتیم، از اول شروع می کردیم. بعضی روزها از پیشرفت خوشحال و گاهی بدجور دهنمان سرویس می شد. کارها در ابتدا خیلی ضعیف بودند. یادم هست هر بار وقتی برمی گشتم و کارهای قبلی را می دیدم از خنده می ترکیدم و می گفتم خدایی این چیه نوشتی؟مسخره کردی خودت را؟ اما اینقدر تمرین و تمرین و تمرین کردم تا رشد کردم وآموزشها و برنامه ها یواش یواش به پایان رسید و بعد از 3 سال با سرمایه ی نفری 180 هزار تومان، سایت vidkar.com که مدتها برایش زحمت کشیده بودیم را افتتاح کردیم و کم کم با موفقیت هایی که داشتیم به آنچه برایش تلاش  کردیم، رسیده و البته هنوز برای موفقیت های بزرگتر تلاش می کنیم. ( همان طور که گفتم ما مجبور بودیم تمام کارها را خودمان انجام دهیم و در کنار این برنامه، کارهای دیگری هم برای پرداخت مخارج و بدهی هایمان داشتیم و اگر نه باید خیلی زودتر از سه سال موفق می شدیم).

کارآفرینانی که می خواهند با سرمایه از پیش آماده شده کاری را شروع کنند، معمولا خودشان را محدود به بودجه ای که دارند می بینند، درحالی که کارآفرینان بزرگ، هیچوقت معیارشان پول نیست.

 دوست عزیز! اگر آقای احد عظیم زاده و دیگر کار آفرینان از زندگی سخت گذشته ی خود می گویند و می نویسند، فقط می خواهند به شما ثابت کنند که هیچ کاری نشد ندارد. اگر من از زندگی خودم گفتم، خواستم به شما اطمینان بدهم یک درصد شک نکنید که بدون سرمایه می توانید به بزرگترین آروزهایتان برسید.

فقط باید اهل عمل باشید. فقط باید اقدام کنید. قانون جذب، قانون تجسم کردن آرزوها و هدفگذاریهای استادان هدفگذاری، فقط وقتی اثر دارند که برای رسیدن به آنچه آرزو دارید اقدام کنید.

مسیرهایی که می توانید انتخاب کنید.

  1. یکی اینکه بنشینید و منتظر سرمایه بمانید و سالها حسرت کسانی را بخورید که زندگی خوشبخت دارند.
کسب وکار دائمی بدون سرمایه

2- اینکه باور کنید که می توانید بدون سرمایه شروع کنید و روش های مختلف کسب و کار بدون سرمایه را در ( مقاله ی شماره 1-2-3 چگونه بدون سرمایه کارفرینی کردم) مطالعه و شروع کنید.

کسب وکار دائمی بدون سرمایه

اگر پولی برای داشتن کسب و کار پولساز ندارید، خودتان را سرمایه کنید.

اگر قرار است امروز و فردا سرمایه ای به شما برسد که با آن کسب و کار راه بیندازید، منتظر بمانید و اگر نه بی خیال شوید و راه دوم یعنی سرمایه گذاری روی خود را انتخاب کنید. مطمئن باشید شما چندین مهارت پولساز در وجودتان دارید و اگر ندارید می توانید آن مهارت های پولساز را به دست آورید. حسرت وقت از دست رفته را هم نخوردید. این اتفاق ها قرار بوده بیفتد. مهم این است که از حالا شروع کنید.

                                               چطوری خودم را سرمایه کنم؟

مهارتی که دارید و مردم به آن نیاز دارند
مهارتی که دارید و مردم به آن نیاز ندارند
 مهارتی که می توانید داشته باشید و مردم به آن نیاز دارند

چرا مهارت باید مورد نیاز مردم باشد؟

        این که باید مهارتتان ، مورد نیاز مردم باشد برای این است که قرار است مردم مهارت شما را بخرند.  اگر مهارتتان مورد نیاز مردم نباشد، پولساز نخواهد بود و شما موفق نخواهید شد.

 مهارتی که دارید و مردم به آن نیاز دارند

        آیا در حال حاضر مهارتی دارید که مردم به آن نیاز دارند. مثلاً مهارت آموزش پخت یک نان سالم، ساخت یک اسباب بازی خلاقانه، مهارت سخنرانی در مورد موضوعی که مورد نیاز مردم است یا ساخت یک داروی گیاهی یا شیمیایی که مردم به شدت منتظر تولید شدنش هستند. اگر مهارتی دارید و مطمئنید مردم به آن نیاز دارند، می توانید مقاله ی ( چطور در سن 18 تا 25 سالگی ثروت ساز ترین و ماندگارترین ایده ها را پیدا کنیم؟) را مطالعه کنید تا مطمئن شوید با مهارتی که دارید می توانید کسب و کار پولسازی برای خودتان راه بیندازید و بعد با روشی که در ادامه ی مقاله برایتان می گویم، شروع کنید.

لازم نیست دنبال مهارت های خاص باشید. می توانید معمولی ترین مهارت هایتان را در نظر بگیرید.

مهارتی که می توانید به دست بیاورید و مردم به آن نیاز دارند

        اولین موج فکرهای منفی و باز دارنده که ممکن است برای به دست آوردن مهارت، سراغتان بیاید.

  1. مهارت  باید خیلی خاص باشد. مهارت من خاص نیست. بنابراین نمی توانم موفق شوم.

2- مهارت ها به پایان رسیده و چیز دیگری باقی نمانده که من یاد بگیرم.

  •  تا وقتی این مهارت را به دست بیاورم، بقیه حرفه ای شده و بازار را به دست می گیرند و من دوباره از قافله عقب می مانم.

        خب تا حدودی حق دارید نگران شوید و طبیعی است اما مطمئن باشید هنوز خیلی مهارت هاست که مردم به بارور شدن آنها نیاز دارند و یقین داشته باشید که اگر هر مهارتی را خوب یاد بگیرید و همیشه به یادگیری ادامه دهید، در هر زمان، نفر اول تا صدم خواهید بود.

       پس مهم نیست مهارتی دارید یا نه! مهم این است که شما پتانسیل هایی در درونتان دارید که می توانید با رشد آنها به جایگاههای خوبی برسید.

چگونه بدون سرمایه صاحب کسب و کار دائمی با درآمد پایدار شدم؟ (قسمت اول)

       نکته ی دیگر اینکه برای به دست آوردن این مهارت ها به استعدادهای عجیب و غریب نیاز ندارید، کافی است شروع کنید و تا پایان ادامه دهید. در ادامه ی مقاله به توضیح اینکه چگونه می توانید مهارت کسب کنید پرداخته ام.

مهارتی که دارید و مردم به آن نیاز ندارند

        این مورد راجع به کسانی است که یک یا چند مهارت دارند ولی  مردم به آن مهارت ها نیازی ندارند. بهتر است روی این مهارت مانور ندهید چون اگر مهارت مورد نیاز مردم نباشد، پولساز نخواهد بود مگر اینکه

        آن را به مهارتی که مورد نیاز مردم است، تغییر دهید.  چطوری؟ یادتان هست که قبلاً نوعی بدنسازی برای درشت کردن بالا تنه و بازوان در باشگاههای بدن سازی بود که خیلی هم مشتری داشت و دخترها عاشق پسرهای این مدلی بودند. به مرور زمان، این نوع اندام از رده خارج شد و خب مربیان وقتی دیدند این نوع بدنسازی دیگر خریداری ندارد و حتی کمی مسخره شده، آن را به بدن سازی امروزی یعنی مدل هالیوودی تغییر دادند و خیلی هم استقبال شد. این یک مهارت قدیمی بود که تغییر کرده و جان گرفت.

      کسانی که این روش را انتخاب می کنند باید ریسک پذیر باشند و صبر و حوصله ی زیادی برای تغییر مهارت ها داشته باشند. اگر این ویژگیها را ندارید، روی این نوع مهارت ها تمرکز نکنید.

چگونه بدون سرمایه صاحب کسب و کار دائمی با درآمد پایدار شدم؟ (قسمت اول)

      خب تا اینجا به این نتیجه رسیدید که

  1. باید انتظار رسیدن سرمایه از عالم غیب را کنار بگذارید.
  2.  خودتان را سرمایه کنید.
  3. مهارتی که دارید و پولساز است را با دقت انتخاب کنید.
  4. مهارتی که پولساز است و می توانید به دست آورید را انتخاب و شروع کنید.

چگونه مهارتم را پروش دهم و تبدیل به کسب و کار پولساز کنم؟

چگونه بدون سرمایه صاحب کسب و کار دائمی با درآمد پایدار شدم؟ (قسمت اول)

اقدام اول :

        اگر مطمئنید مردم به مهارت شما نیاز دارند، اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که سررسید امسال را بخرید و مطالب زیر را در آن بنویسید. سعی کنید در صفحه ی تاریخ همان روزی که شروع می کنید بنویسید. اگر روز 25 خرداد شروع به نوشتن می کنید. در صفحه ی 25 خرداد بنویسید.  

       راستش تنها برنامه ای که در  طول عمرم نوشتم و تا آخر ادامه دادم همین برنامه بود. مرتب به خودم تلنگر می زدم که اگر این کارها را انجام ندهی، هیچوقت دیگر هم انجام نخواهی داد. اگر این تاریخ سر رسید را خالی بگذاری ممکن است دوباره کار را نصفه نیمه رها کنی و برای همیشه فرصت را از دست بدهی و همین طور شد. تقویم همان سال را خریدم و همه مسیر را نوشتم و تقریباً طبق نوشته ها حرکت کردم.

چگونه بدون سرمایه صاحب کسب و کار دائمی با درآمد پایدار شدم؟

لطفا حتماً هر طور شده سررسید امسال را تهیه کنید و این مطالب را در آن بنویسید. برای اینکه خوب متوجه بشوید با یک مثال توضیح می دهم که  چه بنویسید.

* بنویسید می خواهید با رشد این مهارت به کجا برسید؟

می خواهم پنج سال بعد، 3 رستوران غذای سالم کودک در بهترین خیابان های شهر داشته باشم.

* بنویسید چرا می خواهید به آن نقطه برسید.( هدفتان از تأسیس 3 غذاخوری در پنج سال بعد چیست؟)

چون می خواهم نهایتاً 100 نفر نیازمند را مشغول به کار کنم و بعد از 10 سال به درآمد شخصی ماهیانه 100میلیون تومان برسم.

* بنویسید می خواهید در ابتدا به تنهایی پیش بروید یا قرار است به صورت تیمی کار کنید.

می خواهم به تنهایی شروع کنم.

اگر می خواهید به صورت دو یا چند نفره شروع کنید بهتر است کسانی را انتخاب کنید که مهارت شما را باور دارند، به شما انگیزه می دهند و پشتکار و نظم دارند.

بنویسید چگونه می خواهید این مهارت را تقویت کنید و با آن کسب و کار ثروت ساز داشته باشید.

(پاسخ این سوال در اقدام دوم توضیح داده می شود).

*بنویسید غذاهایی که قرار است ارائه دهید مخصوص چه سنی است.

این غذاها مخصوص کودکان 4 تا 12سال است.

سعی کنید بازاری برای همه نباشید چون در این صورت تمرکز کافی ندارید و نمی توانید آن طور که دوست دارید موفق شوید.

اقدام دوم:

     بعد از جواب دادن به سؤالها ، برای مسیری که در پیش دارید یک برنامه ی تقریباً منظم گام به گام به شکل زیر بنویسید.

برنامه ی ماه اول

نتیجه ی تلاش ماه اول:

برنامه ی سه ماه اول:

نتیجه ی تلاش سه ماه اول:

برنامه  یک ساله:

نتیجه ی تلاش یکساله:

برنامه ی پنج ساله:

نتیجه ی برنامه ی پنج سال اول:

برنامه ی ده ساله:

نتیجه ی برنامه ی ده ساله:

 بهتر است برای اینکه باز هم بهتر متوجه شوید، با همان مثال، یک برنامه ی کلی را توضیح دهم و بعضی از نکته های مهم برنامه ی رشد مهارت را یاد آوری کنم.

برنامه ی ماه اول:

  با پرس و جو، کتابخانه ای که منابع خارجی و ایرانی خوبی در زمینه ی کتابهای تغذیه دارد، را پیدا و ثبت نام می کنم و هر روز 3 ساعت مطالعه خواهم داشت.

نتیجه ی فعالیت های ماه اول:

 به چند کتابخانه سر زدم. در یکی ازکتابخانه ها ثبت نام کردم و هر روز تقریبا 3 ساعت مطالعه دارم. بعضی کتابها را هم دانلود می کنم و می خوانم. نکته های کتابها را حتماً می نویسم.

برنامه ی سه ماه اول:

        با یک متخصص تغذیه ارتباط برقرار می کنم ( از طریق سایت، کانال ارتباطی و در صورت امکان با مراجعه ی حضوری و …) و اطلاعات مفید در زمینه تغذیه کودک جمع آوری خواهم کرد.

نتیجه ی فعالیت های سه ماهه:

  دو کتاب مفید به صورت عمیق مطالعه کرده و اطلاعات خوبی جمع آوری کرده ام.

 نتوانستم با متخصصین تغذیه ارتباط اختصاصی برقرار کنم اما از اطلاعات سایت یک متخصص خوب استفاده می کنم. (خودم را با کانال ها و متخصص های مختلف گیج نکردم)

(دقت کنید نتوانسته ولی متوقف نشده است و روی یک یا دو منبع خوب تمرکز کرده است).

برنامه ی پنج ماه اول:

علاوه بر مطالعه ی کتاب های معتبر و ارتباط با متخصص تغذیه، با یک آشپز حرفه ای ارتباط برقرار خواهم کرد.

هر هفته دو غذای خاص درست می کنم و به آشنایان می فروشم و از آنها می خواهم در صورت رضایت، آن را به دیگران معرفی کنند.

(دقت کنید مهارتش را به نمایش گذاشته است).

اگر دوست داری کسب وکارت نابود بشه به توصیه سئوکاران گوش بده

  برای گرفتن مجوز تولید غذا، اقدام می کنم.

(دقت کنید اقدام بیشتر از هر چیزی مهم است).

نتیجه ی فعالیت پنج ماه اول:

فقط توانستم یک کتاب معتبر خارجی که تعداد چاپ بیشتری داشت از کتابخانه بگیرم اما همان یک کتاب را عمیق مطالعه کردم و دقیق یادداشت برداری کردم. متوجه شدم خیلی بهتر از مطالعه ی چند کتاب مطلب گرفتم.

(دقت کنید از کمترین داشته ها استفاده کرده و به جای مطالعه ی سطحی  چند کتاب، یک کتاب را به صورت عمیق مطالعه کرده است).

  با یک آشپز حرفه ای آشنا شدم ولی او اجازه نداشت کمک زیادی کند. وارد یک سایت رایگان حرفه ای آشپزی شدم.

 بعد از چند بار تمرین، هر هفته دو غذای خاص درست کردم و به آشنایان معرفی کردم. در آمد فروش غذاها را اگر چه کم بود. برای خرید وسایل غذاهای هفته ی بعد نگه داشتم.

(دقت کنید در آمدهای اولیه اگر چه کم بوده ولی خرج نشده و برای ادامه ی کسب و کار ذخیره  شده است).

( دقت کنید از کم شروع کرده است).

  برای گرفتن مجوز تولید غذا اقدام کردم و تلاش می کنم یک آشنا پیدا کنم تا زودتر و آسان تر مجوز بگیرم.

(دقت کنید با ایجاد ارتباط و کمک گرفتن از دیگران برای رشد خود قدم برمی دارد).

برنامه ی یکساله:

مطالعه و ارتباطها را ادامه می دهم.

 پنج غذای مقوی سالم در خانه تولید خواهم کرد.

(دقت کنید با تهیه ی غذای مقوی به نیاز مردم توجه می کند).

هر طور شده حداقل 20 درصد از پول فروش غذاها را برای مخارج بعدی کسب و کار پس انداز می کنم.

 مجوز تولید غذا می گیرم و با پولی که از پس انداز به دست آورده ام و یا با یک شریک مطمئن، مکان کوچکی اجاره می کنم.

(دقت کنید شریک را با اطمینان انتخاب می کند).

 دو نیروی کمکی که تا حدودی در این کار مهارت دارند را استخدام می کنم و تولید غذا را گسترش می دهم

روش تبلیغ با هزینه کم را یاد می گیرم.

(دقت کنید برای تبلیغ به سراغ یادگیری بهترین روشهای تبلیغ می رود)

نتیجه ی فعالیت های یکساله:

برنامه ی مطالعه ی روزانه و ارتباط ها و مشاوره را ادامه داده ام.

(دقت کنید مدام در حال یادگیری است).

 متخصص تغذیه و آشپز حرفه ای کمک های زیادی به من کرده اند.

 (دقت کنید با افراد با تجربه در ارتباط است و راههایی که آنها در طول سالها یاد گرفته اند را در کوتاه مدت یاد می گیرد و زمان از دست نمی دهد).

مجوز را گرفتم و چون شریکی پیدا نکردم، با پس انداز 20 درصد از در آمدم، مکان خیلی کوچکی برای غذای بیرون بر اجاره کرده ام.

با کمک گرفتن از تبلیغ نویس مطرح کشور، آقای حسین صفوی روش تبلیغ صحیح با هزینه کم را یاد گرفته ام و تبلیغات موثری داشته ام.

فعالیت های سه ساله:

علاوه بر فعالیت های قبل مثل مطالعه و مشاوره با افراد حرفه ای که هرگز نباید بی خیالش شوم، یک رستوران جمع و جور و شیک راه اندازی می کنم.

 رستورانی که صرفاً مخصوص بچه هاست و کسب و کارم را به صورت آنلاین گسترش دهم.

( دقت کنید کار را به سمت دنیای آنلاین هدایت می کند).

 با مهدهای کودک قرارداد می بندم.

نتیجه ی فعالیت سه ساله:

پیگیر موارد قبلی بودم و چون تا حدود زیادی موفق شدم یک رستوران کوچک لوکس را راه اندازی کردم.

سه نیروی ماهر استخدام کردم.

 کسب و کار در فضای آنلاین مطرح شد.

 با 50 مهد کودک قرارداد بسته ام.

فعالیت های پنج ساله:

تنوع غذاها را به بیست نوع می رسانم و دو رستوران راه اندازی می کنم.

20 نیروی خوب استخدام می کنم.

درآمد شخصیم  را به 30 میلیون در ماه می رسانم.

5 درصد از در آمدم را برای امور خیر کنار می گذارم)

(دقت کنید خیر خواهی که لازمه ی رشد کسب و کار است را مد نظر دارد).

نتیجه ی فعالیت پنج ساله:

تنوع غذاها را به حدود  بیست نوع رساندم و دو رستوران راه اندازی کردم.

17 نیروی خوب استخدام کردم.

درآمد شخصیم را به نزدیک 25 میلیون در ماه رساندم چون شرایط سخت بود.

فعالیت های ده ساله:

می خواهم بعد از 10 سال به درآمد ماهیانه 100میلیون تومان برسم و 100 جوان نیازمند را مشغول به کار کنم.

نتیجه ی فعالیت ده ساله:

رستوران هایم را با کمک یک مشاوره ی تغذیه  تغییر دادم و به درآمد شخصی ماهیانه 87 میلیون تومان رسیدم و 60 جوان نیازمند را استخدام کردم.

اقدام سوم:

       بعد از نوشتن برنامه ی ده ساله شروع کنید و تمام نوشته ها را به حرکت در آورید. قدم به قدم پیش بروید. برای هر روزتان برنامه ریزی کنید و گزارش کارهای روزانه و هفتگی تان را بنویسید. ممکن است در طول مسیر، بعضی از برنامه ها به هم بخورد یا به تأخیر بیفتد. این کاملاً عادی است. مهم این است که وقتی با مشکلی روبه رو شدید، ادامه دهید و مسیرهای دیگری را پیدا کنید. اینقدر ادامه دهید تا به آنچه نوشته اید و حتی به بهتر از آن برسید.

من که هیچ مهارتی ندارم، به کجا پناه ببرم؟

       خب اگر جزء کسانی هستید که مهارت خوبی دارید، بهتر است سراغ پایان مقاله بروید و کم کم برای استفاده از مهارتتان اقدام کنید و اگر جزء کسانی هستید که فکر می کنید هیچ مهارتی ندارید، قسمت بعدی مقاله را به دقت مطالعه کنید.

قدم اول:

        اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که وقت بگذارید و پله پله یکی از مهارت هایی که مورد نیاز مردم است و می توانید آن را به دست آورید، به دست آورید. برای اینکه بهتر متوجه شوید چه مهارتی را انتخاب کنید بهتر است مقاله ی ( چگونه در سن 18 تا 25 سالگی پولسازترین و ماندگارترین کسب و کار را پیدا کنیم) در همین سایت را مطالعه کنید و به  نیاز مردم و علاقه تان دقت کنید و وقتی از انتخاب مهارت مطمئن شدید، برای بدست آوردن آن مهارت اقدام کنید.

قدم دوم:

        در قدم دوم کاری که باید انجام دهید این است که سررسید( تقویم بزرگ) امسال را بخرید و مطالب زیر را در صفحه ی تاریخ روزی که شروع به نوشتن می کنید بنویسید.

       مثلاً اگر روز 25 خرداد شروع به نوشتن می کنید. این مطالب را در صفحه ی 25 خرداد بنویسید. نوشتن در صفحه تاریخ همان روز، تأثیر زیادی در شروع، تلاش و اراده ی شما دارد.

       راستش تنها برنامه ای که در  کل سالهای عمرم نوشتم و تا آخر ادامه دادم همین برنامه بود.  مرتب به خودم تلنگر می زدم که اگر این برنامه را هم رها کنی ، هیچوقت دیگر هم موفق نخواهی شد. اگر این صفحه ی سررسید را خالی بگذاری ممکن است دوباره کار را نصفه نیمه رها کنی و برای همیشه فرصت را از دست بدهی و همین طور شد. تقویم همان سال را خریدم و برنامه ی کلی تا ده سال را نوشتم و تقریباً طبق نوشته ها حرکت کردم. دوستانه پیشنهاد می کنم حتماً هر طور شده این سررسید را تهیه کنید و برای رشد و یا به دست آوردن یک مهارت و پولساز کردن آن برنامه ای بنویسید و طبق آن حرکت کنید.

* بنویسید می خواهید با یادگیری مهارت اموزش ریاضی به روش تسهیل گری(آسان) به کجا برسید؟

 می خواهم در عرض 10 سال به یک مدرس جهانی تبدیل شده و با آموزش آنلاین به در آمد ماهیانه 200 میلیون تومان برسم.

* بنویسید چرا می خواهید به آن جایگاه برسید؟

چون دوست دارم ریاضی را برای دانش آموزان شیرین کنم و به یک زندگی خوشبخت دست پیدا کنم و به پدر و مادر و خواهر و برادرم  کمک کنم و انجمن خیریه راه اندازی کنم.

* بنویسید می خواهید بعد از به دست آوردن این مهارت، تنهایی پیش بروید یا به صورت تیمی کار کنید.

می خواهم به تنهایی پیش بروم.

بنویسید چگونه می خواهید این مهارت را به دست آورید، آن را تقویت کنید و با آن کسب و کار ثروت ساز داشته باشید.

(پاسخ این سوال در اقدام دوم توضیح داده می شود).

قدم سوم:

  بعد از جواب دادن به سؤالها ، برای مسیری که در پیش دارید یک برنامه ی تقریباً منظم گام به گام به شکل زیر بنویسید.

برنامه ی ماه اول:

 *در ماه اول مهارتی که در نظر دارم را کاملاً بررسی می کنم.

 *با یک مشاوره کسب و کار مشورت می کنم.

*برای یادگیری اصول آموزش روزی 4 ساعت آموزش های چند مدرس حرفه ای آنلاین را پیگیری می کنم یا در کلاس های آموزش تدریس ریاضی مرکز تحقیقات شرکت می کنم.

( دقت کنید بدون مشورت کردن بی گدار به آب نمی زند. برای یادگیری از سرمایه ی زمان استفاده می کند).

نتیجه ی تلاش ماه اول:

 مهارت مورد نظر را با ارسال ایمیل به یک مشاوره کسب و کار بررسی کردم. نتیجه این شد که این مهارت قابلیت تبدیل شدن به کسب و کار پولساز را دارد.

 روزی تقریباً 4 ساعت مشغول یادگیری نحوه ی آموزش بودم.

برنامه ی سه ماه اول:

 روزی 2 ساعت کتابهای مرتبط با تدریس را مطالعه کنم.

  2 ساعت فیلم تدریس مربیان کشورهای مطرح را ببینم، با شیوه های تدریس بیشتری آشنا شوم و نکته های آنها را یادداشت و بررسی کنم.

نتیجه ی تلاش سه ماه اول:

در این سه ماه طبق برنامه  یک کتاب خوب تدریس که یکی از مربیان حرفه ای معرفی کرده بود مطالعه کردم.

 تا حدودی با نحوه ی تدریس مدارس سنگاپور، فنلاند، کره ی جنوبی،ژاپن و دیگر کشورهای برتر در زمینه آموزش آشنا شدم و نکته های جالب تدریس آنها را یادداشت و بررسی کردم.

(دقت کنید با افراد و مجموعه های موفق در ارتباط است و مسیرهایی که آنها در طی سالها به دست آورده اند را به صورت پیوسته یاد می گیرد و زمان را از دست نمی دهد).

برنامه  یک ساله:

می خواهم کتابی که برای تدریس در نظر گرفته ام را تقسیم بندی کنم.

 هر روز  3 تا 4 ساعت برای یک درس از کتاب روش تدریس خلاق و آسان تولید و طراحی کنم .

روزی دو ساعت، تدریس خصوصی داشته باشم. از تدریسم فیلم بگیرم و نقطه ضعف ها را برطرف کنم.

روزی یک ساعت جلو دوربین گوشی تمرین تدریس انجام دهم.

روزی دو ساعت به یادگیری طراحی سایت و  بقیه ی کارهای مربوط به تدریس آنلاین بپردازم.

(دقت کنید برای رشد بیشتر، کار خود را مورد ارزیابی قرار می دهد و رفع اشکال می کند).

نتیجه ی تلاش یکساله:

برای کل درسهای کتاب، طرح درس های خلاقانه و آسان طراحی کردم.

چند تدریس خصوصی انجام دادم.

از تدریس ها کم و بیش فیلم گرفته و رفع اشکال کردم.

تمرین سخنرانی و تدریس جلو دوربین روزی یکساعت تا دو ساعت انجام شد.

هر روز یک قدم برای یادگیری آموزش آنلاین برداشتم.( از آموزشهای رایگان مفید استفاده کردم)

(دقت کنید هر روز یک قدم برداشته است).

برنامه ی پنج ساله:

 در این 5 سال به تدریس آنلاین 1000 تا 5000 هزار کاربر در هر دوره می پردازم.

 برنامه های مربوط به تبلیغ و…را به یک تبلیغ نویس حرفه ای می سپارم.

(دقت کنید وقتی به درآمد خوب رسیده، کار تبلیغ را رها کرده  و به کار دان سپرده است).

یادگیری و مطالعه را ادامه می دهم و کیفیت آموزشم را توسعه می دهم.

نتیجه ی برنامه ی پنج سال اول:

با تمرکز و تلاشی که داشتم، شیوه ی نوینی را در آموزش ریاضی ابداع کردم.

(دقت کنید شاخه به شاخه نشد و بر روی یک کار تمرکز داشت).

  سایت آموزش ریاضی به روش تسهیل گری را راه اندازی کردم.

 تدریس  آنلاین درس ها را شروع کردم.

100 کاربر با هزینه ی نفری110 هزار تومان داشتم.

بعد از یکسال مشتریها به 600 نفر رسیده و بعد از 4 سال نزدیک به سه هزار نفر شدند.

برنامه ی ده ساله:

یکی از بهترین مدرسهای ریاضی جهان با متد جدید و منحصر به فرد می شوم.

نتیجه ی برنامه ی ده ساله:

      با ابداع یک شیوه ی جدید در تدریس ریاضی، بعد از هفت سال تبدیل به یک مدرس حرفه ای ملی و بعد از دوازده سال تبدیل به یک مدرس عالی جهانی شدم . در آمدم  ماهیانه 200 میلیون تومان است و انجمن خیریه کودکان بد سرپرست و بی سرپرست راه اندازی کردم.

 به این ترتیب از مرحله ی اول رشد مهارت تا فعالیت های ده ساله تان را بنویسید. هر شب برنامه ی فردا را در دفترچه یادداشتتان بنویسید و فردا آن را انجام دهید و بعد نتیجه ی فعالیت های ماهانه و…. را در سررسید بنویسید و ادامه دهید.

       دوست عزیز! ممکن است بعد از تمام شدن مقاله هیجان زده شوید و به سرعت شروع کنید و بعد از مدتی بترسید و دست بردارید یا اینکه وسط راه خسته شوید و ادامه ندهید. خلاصه هر اقدامی ممکن است بعد از خواندن این مقاله انجام دهید.

      امیدوارم کم کم فکرتان در مورد سرمایه تغییر کند و با انجام این برنامه و ادامه دادن آن، خودتان را به بهترین سرمایه تبدیل کنید، مسیرتان را تغییر دهید و به زندگی و خوشبختی که دوست دارید، برسید. جوانان زیادی به وسیله ی این مقاله و برنامه ی کاربردی آن برای رشد مهارتهایشان و رساندن آن به کسب و کار ثروت ساز استفاده کرده و موفق شده اند. امیدوارم شما هم یکی از آنها باشید. شروع کنید، موفق شوید و با ارسال پیام موفقیتتان، باعث امیدواری ما و انگیزه ی دیگر کاربران سایت vidkarclub@gmail.com شوید.

دوست عزیز! شما می توانید سؤالات مختلف خود در هر مرحله از « سرمایه گذاری بر روی خود » را به ایمیل  vidkarclub@gmail.com برای مشاوران تیم ویدکار ارسال کنید.

پاسخ ایمیل ها و درخواست مشاوره تلفنی بعد از 24 ساعت به ایمیل شما ارسال می شود.

نویسنده: زهرا راجی

کار عملی:

1- یک برنامه عملی برای شروع کار بدون سرمایه را بنویسید.

2- شک و تردید از خودتان دور کنید و برنامه خود را اجرا کنید.

مطالب مرتبط:

.

.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =